התאוששות במשבר המשכנתאות?

האם נתוני בנק ישראל מעידים על התאוששות במשבר המשכנתאות? 

מסתמנת ירידה בהיקף הלוואות המשכנתא שנדחו עקב משבר הקורונה .

  • מה קרה להיקף ההלוואות הדחויות עקב הקורונה? מה השתנה בחודש יוני לעומת חודשים קודמים?  על כמה עומד הפער בין החודשים הקודמים לחודש יוני האחרון?
  • מי בעיקר לוקח עכשיו משכנתאות חדשות?

 סוף סוף רואים את האור, נתוני בנק ישראל מראים ש היקף המשכנתאות הדחויות ירד!

כידוע לכולכם, מאז שהחל המשבר הרבה אנשים הוצאו לחופשה ללא תשלום, חלקם פוטרו, המשק ספג טלטלה אדירה! אפילו בזמן מלחמה הדבר לא מגיע לעוצמות שהביאה הקורונה…  עם תקופת הקורונה בה אנשים פחות הכניסו הם נאלצו לדחות את המשכנתא, כעת לראשונה מתחילת המשבר, נתוני בנק ישראל  מצביעים על ירידה בהלוואות הגרייס (הלוואות דחויות בתנאים מועדפים) מ94  מיליארד שח  שהציבור היה חייב לבנקים על המשכנתאות ירד ההיקף ל 81    מיליארד שח וזה בעצם ירידה של חמישית מיתרת הסכום כולו . 

רואים שהיקף המשכנתאות הדחויות ירד, הציבור ברובו הפסיק את דחיית המשכנתא (שהתאפשרה  לתקופה של 3 חודשים ואח"כ הוארכה… )

מה השתנה? האם יש שינוי במגמה של החזרי המשכנתא? בחודש יוני נראה סוף סוף האור בקצה המנהרה, כשהיקף המשכנתאות החדשות שנלקחו הגיע ל 6 מיליארד ש"ח , היקף זה מזכיר את החודשים הטובים, ינואר ופברואר השנה . בין לוקחי המשכנתאות החדשות בולטים הרוכשים דירות במחיר למשתכן, הם ממש מהווים נתח של 15-17% מסך כל המשכנתאות החדשות שנלקחו, בחודש יוני לבד  1770  רוכשי דירות במחיר למשתכן לקחו משכנתאות. הנתונים החדשים של כמות רוכשי הדירות בחודש יוני מתאימים למה ששיערה הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה עוד לפני המשבר, כנראה שהרבה סיבות לדבר, כנראה בסופו של דבר מי שהיה צריך להתחייב על לקיחת משכנתא עד תאריך מסוים יעשה זאת והוא ייערך לזה מראש עד כמה שיכול.

 אם שמתם לב, ממדי דחיית המשכנתא היו גבוהים מאוד, זה היה הלך הרוח של הלווים, בנק ישראל הנחה לאפשר דחיית משכנתא בעקבות האבטלה הגבוהה וסגר הקורונה על כל המשתמע מכך. הבנק הכריז שלא יגבה עמלה על ההקפאה.  כולנו נבהלנו, בהתחלה התאפשר לי לדחות בשלושה חודשים את המשכנתא, דחיתי, למה לא? אח"כ האריכו ואיפשרו לי את דחיית המשכנתא עד סוף שנה, אז שאלתי חברים, שמעתי שגם הם חושבים לעשות את זה פחדתי שיהיה גל נוסף, אז בינתיים, דחיתי…

(שימו לב שלכל דבר יש מחיר ואם דחיתם את המשכנתא ההחזר החודשי יעלה לאחר מכן… זה יותר מורכב ממה שזה נראה.)  

סך כל המשכנאות הדחויות הגיעו לכ- 130 אלף!  זה הוסיף להתמתנות במשק ובאמצא יוני הגיע סך המשכנתאות הדחויות לכ- 142 אלף! 

על פי הנתונים כן ראינו שירד היקף המשכנתאות הדחויות, מסתבר שמי שדחה את המשכנתא במחזור הראשון החליט להמשיך לשלם רגיל וזה אכן הוריד את היקף החוב של הציבור לבנקים על המשכנתאות כמו שכתבנו כאן, 81 מיליארד שקל לעומת 94 מיליארד של לפני כן. – ההפרש עומד על 14% . 

אבל עדיין תחום המשכנתאות הדחויות נמצא במשבר והוא עדיין גבוה ויתרת החוב על המשכנתאות הדחויות כמעט מגיעה לחמישית מכל המשכנתאות. 

אולי כל זה זה בגלל שבהתחלה  היה נראה שנגמרה הקורונה וחוזרים לשגרה? שמענו את זה מהממשלה, היו הקלות במשק, הכל היה פתוח. אבל אז, נחתנו למציאות קורונה בועטת… מי ידע איזה השלכות יהיה לכך? זוכרים את סבתא שתמיד צודקת מה היא תמיד אומרת? – נחיה ונראה! ימים יגידו… 

יצירת קשר מהירה

פניה מהירה: